TEKNOLOJİ
SAĞLIK
EĞİTİM
ETKİNLİKLER
ORTADOĞU
VAN
HAKKARİ
ŞIRNAK
GENEL
MAGAZİN
DİNİ
KÜLTÜR SANAT
SİNEMA
YEREL
POLİTİKA
ASAYİŞ
ÇEVRE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, El-Cezire'de konuşuyor.

Erdoğan 15 Temmuz darbe girişimini değerlendiriyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, El-Cezire'de konuşuyor.

'ENİŞTEMDEN ÖĞRENDİM'

4 5- günlük bir tatil için Marmaris'e gitmiştim. Haber bana ulaştı, bu darbe girişimiyle ilgili. Ama önce beni eniştem haberdar etti. İlk önce ciddiye almadım, haberlere inanmak istemedim. Ama sonra istihbarat ve çeşitli kanallardan teyit edilince gerekli adımları attık. O zaman Enerji Bakanı ile beraberdim. Otelden ayrılmak için gerekli adımları attık. Sonra Dalaman'dan İstanbul'a geldik. İstanbul'da da zor bir durum vardı. F-16'ların şehir üstünde alçak uçtuğunu gördük. Binlerce insan sokaklardaydı. Hızlı bir değerlendirme yapıp ek adımlar attık ve kısa sürede herşeyi kontrol altına aldık.
Tabii ki, gerekli kişileri haberdar ettik, bir basın açıklaması yaptık. Halkımıza endişeye kapılmamalarını ve Türk halkından meydanlara ve sokaklara çıkmasını istedik. İnsanların yaşadıkları kentlerde sokaklara dökülmesini istedik. Türkiye'de yüzde 52'lik oranla, devletin hükümetini seçmiş bir halktı ve hükümetini korumaya yönelik yüzde 52'lik kitle sokağa döküldü. Askeri darbe girişimine karşılığını verdi. İnsanlara demokrasiye sahip çıkmalarını istedik.

'DARBECİLER BİR AZINLIK'
Otelden ayrılıp İstanbul'a geldik. Onbinlerce insanın sokakalrda olduğunu gördük.
Darbeciler bir azınlık. Bu bir terörist örgüt. Bir azınlığın çoğunluğa hükmetmesine izin veremezdik. 


'1.ORDU KOMUTANI'NIN AÇIKLAMASI...'
1. Ordu Komutanının, sonra savcıların açıklamaları süreci kontrol altına almaya yardımcı oldu


'AÇIK BİR İSTİHBARAT ZAAFİYETİ VAR'
Bu açık ki burada bir istihbarat zaafiyeti var. Doğru bir istihbarat olsaydı bu girişimin önüne geçilebilirdi. Kimse dünyadaki istihbarat birimlerinin eksikliği olmadığını söylenemez. Her zaman için zayıf noktalar nerededir, bunları belirlemek gerekir. Ama istihbaratta teknolojiden çok insani durum daha önemli. Çünkü her şeyi mümkün kılan budur.


'HENÜZ SONUNA GELMEDİK'
Çok sayıda dokümana ulaşıldı, çok sayıda insan tutuklandı. Ancak henüz sonuna gelmedik. Bu darbe girişiminin bastırılmasının bir son olduğunu kabul etmiyorum, sonraki süreçte kendilerine göre farklı planları olabilir.

'YARGI GÖREVİNİ YAPACAKTIR'
Tabi ki geçmişe yönelik elimizde şüphe ve şüpheliler vardı. Ama kanun ve mevzuatlar sizin önünüzde engel oluyor. Biz şunun farkındaydık: böylesi bir teşebbüste bulunulursa, bazı insanlar bunun içerisinde olacaktı. Bununla ilgili istihbaratımız vardı. Belgelere de yansımıştı. Emniyet bazı bilgileri elde ediyor. Onlar bir soruşturma yapıyor. Polis istihbaratı elinde de bilgiler var. Şu anda çok sayıda önemli doküman elde ettiler. Bunlar güvenilir şeyler. Çok sayıda insan tutuklandı. Bu gözaltı ve tutuklamalar bizim önümüze çok sayıda ismi getirecek. Biz hukuk üstünlüğünün olduğu bir ülkeyiz. Demokratik bir ülkeyiz. Yargı görevini yapacaktır. Yargının elde ettiği bilgiler de kullanılacaktır. Bazı insanlar itiraf etti, nasıl çalıştıklarını söyledi ve bağlantılarını ortaya koydu.


MÜTTEFİKLERİN VE FRANSA'NIN ELEŞTİRİLERİ
Fransa’nın ne söylediğini bilmiyorum. Kısa bir süre içerisinde Fransa’daki terör saldırılarını ele alalım. Onlar çok sayıda adım attı ve çok sayıda insanı tutuklamak zorunda kaldılar. 3 ay öncesine baktığımızda OHAL ilan ettiler. Önce 3 ay dediler sonra bir 3 ay daha… Bir darbe girişimi tabi ki suçtur. Eğer bu suç ise bunun sorumluluğu kimdedir? Tabi bunları bulmak devletin sorumluluğunda. Hukuk üstünlüğün olduğu bir ülkede suçu bulunan bir insan cezasını çeker. Türkiye’de 3 milyon Suriyeli ve Iraklı var. Dolayısıyla hiç kimse bize ders vermeye kalkmamalı. Bu darbe girişimine kim katıldı şimdi bunu araştırıyoruz. Devlet bunu yapıyor şu anda.


MUHALEFET VE MEDYANIN DARBEYE KARŞI DURUŞU...
Biz işbirliğinden uzak değiliz. Bize hakaret edenler bu hakkı buluyorlar. Ama tabi ki biz hiç kimseye hakaret etmiyoruz. Biz her şeyi hukuk dairesi içerisinde yapmaya çalışıyoruz. Her zaman bunu yaptık. 246 masum insanı kaybettik ve bu insanlar tanklarla ezildi. 1500 kişi yaralandı. Olayların kapsamı bu kadar ciddiyken, insanlar nasıl çıkıp Erdoğan diktatördür diyebilir?

Muhalefet partileriyle görüşmekten ve toplantıları düzenlemekten çok da mutlu olurum. Biz bu probleme sırtımızı dönemeyiz. Bu insanlarla bir araya gelmek benim için onur olur.


RUS UÇAĞINI DÜŞÜREN 2 PİLOT...
Yargının şüphesi var ki Rus uçağını düşüren 2 pilot gözaltında.

Evet Türk hava sahası ihlal edilmiştir ve defalarca kez uyarılarda bulunmuşlardır. Buna rağmen ihlal sürmüştür. Şu an pilotlar gözaltındadır ve bağlantı konusunu yargı ortaya çıkaracaktır. Darbe girişimi konusunda birçok gözaltı var. Meclis’imize karşı bombardıman yaptılar veCumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni de bombaladılar. Bu insanlardan her şey beklenir.

Şöyle bir senaryo düşünün. Tanklar var ve insanları, araçları eziyorlar. Helikopter ile Yunanistan’a kaçtılar. 

Onların din anlayışı da çok farklı. Bizim dinimize göre şah damarına yakın olan Allah’tır ve başkası kabul edilemez.

Demokratik parlementer sisteminin dışına çıkmayacağız. Halkımızın huzuru, barışı için gereken neyse yapacağız.


İDAM KONUSU VE AB ÜYELİĞİ
ABD'den bazı açıklamalar yapıldığı iddia edildi ama John Kerry bu ifadelerin hepsini yalanladı. Bu beyanlar yalanlandı. NATO çok açık bir şekilde yüksek bir sesle bizim tarafımızda olduğunu belirtti. Başkan Obama ile de görüştüm ve ‘Sizin tarafınızdayız, sizi destekleyeceğiz’ dedi.

Ricam şudur, televizyon başlarındaki insanlar uydurma beyanlara inanmasınlar.İngilizce olarak bunu dinleyenler var. Türkçe olarak dinleyenler de var. Vatandaşlarımız bu beyanlara inanmasınlar.

AB üyeliği konusunda kararı verecek olan sadece ben değilim. 

ABD’de, Rusya’da, Çin’de var mı idam? Dünyanın birçok ülkesinde bu var. 53 yıldır biz AB’nin kapısını çalıyoruz. Bizden sonra birçok ülke gelip geçti. Millet bu kararı verirse, demokrasiye saygıları varsa kabul ederler.

'ÜLKEMİ TERKETMEDİM’
Cuma gününden beri ülkemi terketmedim. Almanya ya da başka bir yer değil. Uydurma haber yapıyorlar ve Erdoğan’ı farklı bir şekilde zor bir duruma düşürmeye çalışıyorlar kendi mantıkları için... 

Sisi de bir darbecidir. Sisi, Mursi’yi silah gücüyle, seçilmiş bir cumhurbaşkanını indirmişti. Onun savunma bakanıydı. Saygı duyabilir miyiz buna? Bu insanın demokrasi ile bir alakası yoktur, demokrat tanımına uymamaktadır. Diğer bir ülke ise Suriye’dir. Suriye’de Esad bir katildir. 600 bin insan ölmüştür Suriye’de.

Demokrasiye inancı olan insanlar bu beyanları ciddiye alıyorlarsa, o ülkelerin kararıdır tabi ama Suriye demokrasiyi isteyen bir ülkedir. Bu silahların gölgesinde olmamalı.

"BİZE DÜŞEN TEDBİR ALMAKTIR"
Bize düşen tedbir almaktır, biz tedbirimizi alacağız. Tedbirimizi aldıktan sonra takdir Allah'ındır. Ben dün İstanbul'daydım ve bu röportajı İstanbul'da yapacaktım. Şimdi Ankara'da bunu sizle yapıyoruz, dün akşam da Gürcistan Başbakanı ile birlikteydik. Bakanlar Kurulu toplantısına burada başkanlık ettim. Kısa bir zaman içinde toplantının sonuçları açıklanacak. Biz çalışıyoruz, işimizin başındayız. Herhangi bir kaygım yok, bütün dostlarım ve meslektaşlarımla burada çalışma ofisindeyim.

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.